Vybral sa teda Ibrahim na trh a po chvíľke rozmýšľania kúpil hovädzí jazyk. V kuchyni ho vkusne naporcoval, pekne orestoval, šupol na misu spolu so zemiakovými kreketkami a šalátom a takto sa vydal za šejkom. Šejk to zjedol, zapil Hnedým mokom a takto sa pýta:“Bolo to super. Díky. Ale jedno mi vysvetli: prečo si vybral práve jazyk z hoväda?“. Ibrahim mu takto odpovedal:“Jazyk, ó pane, je veľmi príjemná entita. Dokáže pekným slovom rozveseliť, potešiť, umne zatutlať hroziacu vojnu. Prostredníctvom neho môžeš povedať že máš rád, môžeš poďakovať, dokážeš utíšiť smútiaceho. Pre tieto skvelé vlastnosti som vybral práve jazyk.“.„To sú múdre slová, drahý Ibrahime,“ odtušil šejk. „Teraz sa pober pripraviť mi najhoršie jedlo na svete. Chcem predsa okúsiť všetky pocity.“
Ibrahim sa onedlho vrátil a doniesol šejkovi navlas rovnaký jazyk, ako prednedávnom. „Čo to má znamenať, Ibrahim? Ten istý pokrm má byť najlepší i najhorší zároveň? Vysvetli mi to.“A Ibrahim počal dôvodiť:“Jazyk, môj pane, môže byť tá najhoršia vec. Dokážeš s ním klamať, podvádzať, „demagógovať“, ublížiť niekomu tak, že sa z toho nikdy nespamätá. Dá sa s ním dokonca ublížiť ešte viac, ako by´s to urobil tým najstrašnejším delom na svete.“
Takto prehovoril Ibrahim ku šejkovi. A od tých dôb už sa už zo šejkovho paláca neozývajú nahnevané výkriky. Šejk je šťastnejší a plnohodnotne užíva pocity spolu s celým jeho harémom.
Príbeh bol prebratý z časopisu Renegát: http://casopis.oz-duha.sk
Komentáre
hmm...
Slová
Hovor ako osobnosť. Hovor len to, čo si
myslíš a cítiš. Vyhýbaj sa užívania
slova proti sebe alebo k ohováraniu
druhých. Užívaj silu slova v mene pravdy
a lásky.